Dialektologické oddělení ÚJČ AV ČR ve spolupráci s Katedrou geoinformatiky UP uspořádalo v letech 2022–2024 výstavu Kriticky ohrožené jevy našich nářečí v následujících městech:
Vlastivědné muzeum otevře výstavu mapující nářečí v různých koutech země
„Všechny mapy byly vytvořeny pomocí speciálního softwaru, ten byl využit i i při pořizování a organizaci multimediálních nářečních dat.“
Čím víc na východ, tím je tradiční nářečí víc zakořeněné, líčí jazykovědkyně
Jak se u vás doma říká škraloupu na mléce? Nebo když někdo onemocní? Často stačí pár nářečních slov, aby bylo patrné, odkud jsme. I proto jazykovědci plánují nový celostátní výzkum.
Žufánek, naběračka nebo šepkela. Výstava představuje nářečí naší republiky
„Rozděleny jsou do tří tematických celků, které se vztahují ke každodennímu životu venkovského člověka: „Lidské tělo a zdraví“, „Jídlo a kuchyně“, „Hospodářství, chov, zemědělství“.“
Vlastivědné muzeum v Olomouci ukazuje ohrožené jevy našich nářečí
„Jak se naše nářečí během uplynulých 50 let změnila? Rozumíte řeči svých prarodičů, přátel a známých z jiných koutů naší země, mluví-li nářečím? A rozumí oni vám?“
Jsou nářečí ohrožená? Unikátní výstava v muzeu
Regionální mluva a folklór lidi spojuje. S dialektoložkou Martinou Ireinovou o nářečí
„Za horama svitá, bode brzo den – poznáte, o jaké nářečí se jedná? Na Moravě nacházíme jazykové poklady, ale jak moc jsou nářečí v dnešní době aktuální a nestala se už spíše přežitkem?“
Vlastivědné muzeum v Olomouci otevře výstavu mapující nářečí v různých koutech Česka
„Zájemci na výstavě najdou 40 nářečních map vytvořených na základě dat z dotazníku pro výzkum českých nářečí z přelomu 60. a 70. let 20. století.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
„Na ozvučených mapách mají návštevníci možnost uslyšet starší a novější zvukové záznamy nářečí a porovnat tak, jak se nářečí změnila v průběhu posledních 50 let.“
Čtyři přednášky o nářečích a jejich výzkumu ve Vlastivědném muzeu Olomouc
„V rámci výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí ve Vlastivědném muzeu v Olomouci nabízí dialektologické oddělení ÚJČ kromě edukačního programu pro školy i sérii čtyř úterních přednášek.“
Pozvánka na výstavu o českých nářečích
„Rozumíte řeči svých prarodičů, mluví-li nářečím? Zajímá vás, jak odlišná jsou naše nářečí? Chcete se dozvědět víc o životě našich předků a o slovech, která byla součástí jejich mluvy?“
Jeden na koni, druhý na koňu. Výstava představuje ohrožené jevy nářečí
„Dalším, akutním úkolem dialektologů je po 50 letech uskutečnit nový celoúzemní výzkum, kterým by zachytili současný stav nářečí a uchovali tuto unikátní část našeho kulturního nehmotného dědictví pro další generace.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
„Čelné místo mezi exponáty zaujímají mapy, a to nejen mapy nejohroženějších nářečních jevů, ale i jevů stále živých. Na mapách ozvučených uslyší návštěvníci unikátní zvukové záznamy.“
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouc – Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
„Na žáky a studenty čekají edukační materiály a pracovní listy. Součástí výstavy jsou také populárně naučné dialektologické přednášky, jež přinesou další zajímavosti o nářečích.“
Jeden na koni, druhý na koňu. Výstava představuje ohrožené jevy nářečí
„Mapy doplňují krátké komentáře, které návštěvníky seznámí s vybranými jazykovými jevy, a texty popisující reálie dřívějšího venkovského života, způsoby hospodaření nebo zvyky a tradice.“
Výstava v olomouckém muzeu připomene rozmanitost našeho jazyka
„Výstava se opírá o moderní audiovizuální a interaktivní prvky, čelné místo zaujímají na expozici mapy.“
19. 9. – 19. 11. 2022 | Moravská zemská knihovna
1. 9. – 31. 10. 2022 | Knihkupectví Academia
1. 10. – 31. 10. 2022 | Galerijní tramvaj
Výstava ve Slováckém muzeu představí kriticky ohrožené jevy našich nářečí
„Výstavu doplňují i informace o historii dialektologického oddělení, o jeho významných projektech a způsobech zpracování nářečního materiálu.“
Čím víc jdeme na východ, tím je nářečí zachovalejší, vysvětluje jazykovědkyně
„Když nedávno chodili chlapci po celé zemi s pomlázkou, ve Zlínském kraji to bylo téměř v každé obci jinak. Někde měli v ruce tatar, jinde žilu, korbáč, mrskačku nebo metlu. Jak jsme na tom v celé republice se stavem a užíváním nářečí, chtějí jazykovědci zjistit v chystaném výzkumu.“
Slovácké muzeum mapuje tuzemská nářečí
Češi často nerozumí nářečí. Víte, co jsou kobzole, ščur či ogar? KVÍZ
„Přestože je Česká republika maličká, má co nabídnout, a to i po jazykové stránce. V malých vesničkách v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se stále mluví zajímavými nářečími plnými slovních pokladů.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami
„Rozumíte řeči svých prarodičů, přátel a známých z jiných koutů naší země, mluví-li nářečím? Rozumějí oni vám? Zajímá vás, jak odlišná jsou naše nářečí?“
Výstava v Uherském Hradišti mapuje stovky nářečí. Lidé si je mohou prohlédnout i poslechnout
„Expozice mapuje stovky nářečí, tak jak je v průběhu desítek let v terénu zaznamenali dialektologové. Jižní a východní Morava patří v počtu nářečí mezi vůbec nejrozmanitější v Česku.“
Šiďák a pútec aneb co má společného pila s husou
„Dne 2. března navštívila naše třída kvinta B s paní profesorkou Sedláčkovou výstavu ve Slováckém muzeu nazvanou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí. Obavy z trochu nezáživného názvu byly rychle rozptýleny díky programu, který si pro nás přichystali lektoři z Akademie věd České republiky.“
EXKURZE VE SLOVÁCKÉM MUZEU
„Mohli jsme si poslechnout přednášku o dialektech v České republice, taktéž se zúčastnit interaktivní části, kde jsme hádali lidová pojmenování pro různé věci. Dále jsme si mohli vyslechnout, co obnáší práce etnografa v terénu a také archiváře v depozitáři, taktéž jsme měli možnost navštívit tamější knihovnu.“
Výstava Kriticky ohrožené jevy našich nářečí v Uherském Hradišti
„Čekají na vás nářeční mapy, zvukové ukázky, kvízy a mnohé další, k tomu výukové programy pro školy a jiné doprovodné akce.“
Bohdál, turkyň nebo hafera. Slovácké muzeum chystá výstavu věnovanou nářečí
„Některé nářeční výrazy se naopak uchovávají v mluvě mladé generace i dnes, např. v jižních Čechách chvátat ‚pospíchat‘, ježky ‚plody lopuchu‘, na Moravě piják ‚klíště‘, gatě ‚kalhoty‘, trnka ‚švestka‘, ve Slezsku synek ‚chlapec‘ a kobzol ‚brambor‘.“
Bohdál, turkyň nebo hafera. Slovácké muzeum chystá výstavu věnovanou nářečí
„Nynějšími výzkumy se potvrzuje, že mládež již mnohá, dříve běžná nářeční slova nezná nebo je zná jen z doslechu, např. pidravý ‚šilhavý‘; čučka ‚čočka‘; bohdál ‚čáp‘; turkyň ‚kukuřice‘; hafera ‚borůvka‘.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
„Ve výstavním sále jsou k vidění rovněž televizní animace s obrazovým materiálem, který dokládá, že s nářečím se můžeme setkat také v knihách, filmech, televizních reklamách, na plakátech, billboardech a jinde.“
Výstava nářečí
„Někdo si ke kávě dává bábovku, jiný babůvku. Mají přitom na mysli stejný moučník, jeden z nich ho ale označuje nářečním výrazem. Právě rozmanitosti českého jazyka se nově věnuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.“
Výstava: Kriticky ohrožené jevy našich nářečí – výstava s mapami
„Rozdíly mezi nářečími českého jazyka prezentuje výstava s mapami nejohroženějších nářečních jevů i jevů stále živých, která se koná u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí – výstava s mapami
„Rozdíly mezi nářečími českého jazyka prezentuje výstava s mapami nejohroženějších nářečních jevů i jevů stále živých, která se koná u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně.“
Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami
„Na ozvučených mapách uslyší návštěvníci unikátní hlasové záznamy. Starší a novější zvukové nahrávky ilustrují, jak se naše nářečí během uplynulých 50 let změnila.“
Výstava nářečí
„Někdo si ke kávě dává bábovku, jiný babůvku. Mají přitom na mysli stejný moučník, jeden z nich ho ale označuje nářečním výrazem. Právě rozmanitosti českého jazyka se nově věnuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.“
Reportáže z výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
Rozuměli byste pradědovi? Výstava představuje zanikající nářečí
„K výstavě patří i edukační materiály a nářeční kvízy určené nejen žákům a studentům. Muzeum chystá také programy pro školy a komentované prohlídky výstavy s přednáškami.“
Nářečí, kriticky ohrožený jev
„Vernisáž proběhne ve čtvrtek 2. února v 17 hodin. Instalace v hlavní budově muzea, Smetanovy sady 179, pak potrvá do 30. dubna 2023.“
Nářečí – kriticky ohrožený jev
„O výstavě s redaktorkou Helenou Bretfeldovou zasvěceně promluví dialektoložka doktorka Martina Ireinová, spoluautorka tohoto projektu i dlouholetého výzkumu českých a moravských nářečí.“
Jož je to foč
„V cyklickém pořadu ze světa lidové kultury nazvaném JOŽ JE TO FOČ se ve studiu televize Noe sešli PhDr. Martina Ireinová, Ph.D. (vedoucí dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR), Miroslav Hrabčík a dívčí Cimbálová muzika Parádnica.“
© Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR | Kontakt: PhDr. Martina Ireinová, Ph.D. | ireinova@ujc.cas.cz | admin